close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 12 lutego 2016

  poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy

  W „Galerii Radio Telewizja Serbii” w Belgradzie, 4 lutego 2016 r. została otwarta wystawa pt. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”. Licznie zgromadzeni zainteresowani mieli okazję obejrzeć, zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, niezmiernie ciekawą wystawę o sukcesie  polskich kryptologów w przechwytywaniu i dekryptażu wiadomości niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Dzięki uprzejmości Muzeum Wojskowego w Belgradzie odwiedzający mogli także zobaczyć oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, która na stałe znajduje się w zbiorach Muzeum Wojskowego na Kalemegdanie.

   

  Podczas uroczystego otwarcia zgromadzonych przywitał Dyrektor Serbskiej Telewizji Państwowej
  p. Ilija Cerović, Chargé d’affaires a. i. Ambasady RP w Belgradzie p. Hanna Dalewska-Greń, Attaché obrony płk. Zbigniew Rosiński i prof. Miodrag Živković z Wydziału Matematyku Uniwersytetu w Belgradzie.

   

  Celem wystawy jest przedstawienie nieznanej historii polskich kryptologów i tajemnicy złamania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” uznawanej za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Osiągnięty sukces w przechwytywaniu wiadomości w znacznej mierze doprowadził do przełomu w II wojnie światowej i wpłynął na dalsze losy Europy oraz świata.

  Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na odwagę, ale i na geniusz matematyczny,  inteligencję, wiedzę, zmysł technologiczny i pomysłowość trzech wspaniałych polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Zastosowane przez Polaków nowe techniki łamania kodów z użyciem metod matematycznych przyczyniły się do skrócenia wojny. Przekazanie Brytyjczykom i Francuzom największej tajemnicy polskiego wywiadu wraz z kopiami maszyn szyfrujących zadecydowało o ocaleniu tysięcy istnień. 

   

  Od 2010 roku ekspozycja została zaprezentowana w ponad 30 miastach, w 9 państwach i na dwóch kontynentach. Wystawa gościła w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Bletchly Park – najsłynniejszym ośrodku europejskiej kryptologii w Anglii, w Portugalii, Francji, Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, we Włoszech, jak i w siedzibie Senatu RP w Warszawie i w wielu miastach w Polsce.

  Belgradzka ekspozycja pt. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” ma na celu przypomnienie o intelektualnym wkładzie Polaków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej, o którym wiadomo znacznie mniej niż o zwycięstwach na polu walki. Podsumowując udział Polaków w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami, należy pamiętać, że wojny nie wygrywa tylko siła fizyczna i liczebność armii, ale także inteligencja, wiedza i umiejętności.

   

  Wystawę będzie można oglądać do 4 marca 2016 roku.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  front

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: